top of page
  • Facebook
Dr. Kerti Mária, Légzőtorna Felsőfokon

Miért légzőtornázzunk?

A Dr. Kerti Mária által kidolgozott, és rendszeresen végzett légzőtorna gyakorlatokkal ezeket az életminőséget jótékonyan befolyásoló hatásokat érhetjük el:

Átlélegeztetjük a tüdő különböző területeit.
Javítjuk a mellkas rugalmasságát.
Sikeresebben ürítjük a légúti váladékot.
Javítjuk a tüdő oxigénfelvételének kapacitását.
Kialakítjuk a helyes testtartást.
Javítjuk a rekeszizom funkcióját.

Hogyan segít a rendszeres légzőtorna az egyes betegségek kezelésében?

Dr. Kerti Mária, Légzőtorna Felsőfokon

COPD (Krónikus Obstruktív Tüdőbetegség)

Mi a betegség lényege?

A COPD olyan krónikus, gyulladásos kórfolyamat, ami a tüdőtágulás és az idült hörghurut egyidejű jelenlétével jár. Oka elsősorban a dohányzás, de környezeti ártalmak is kiválthatják.

 

A betegség jellemzője a nehezített kilégzés, ezért a belégzés idő előtt következik be, a mellkas “megtelik levegővel” (hiperinfláció), a rekeszizom gyengül, a nehézlégzés fokozódik. A betegség tünetei idővel fokozatosan rosszabbodnak, gyógyszeres kezelés mellett gyógytornával azonban ez a tendencia lassítható.

 

Hogyan segít a légzőtorna?

 

A légzőgyakorlatok segítséget nyújtanak a kilégzés tökéletesítésében, a rekeszizom funkciójának javításában és a nehézlégzés, fulladás csökkentésében.

Reflux

Mi a betegség lényege?

A nyelőcsövünk alsó részén, a gyomor bejáratánál található egy záróizom. Ha ez az izom nem működik megfelelően, a gyomorsav visszajuthat a nyelőcsőbe, ami különböző tüneteket okozhat, például gyomorégést, köhögést, savas ízt a szájban, maró és égő érzést a nyelőcsőben, és fájdalmat, ami akár a mellkasig is kiterjedhet.

 

A záróizom a nyelőcső végén lévő körkörös simaizom kötege, amely folyamatosan összehúzódva tartja zárva a gyomor bejáratát. Hossza 2-4 cm, és a rekeszizom veszi körül. Ha a rekeszizom gyenge, a nyelőcső záróizma sem képes jól működni.

 
Hogyan segít a légzőtorna?

A rendszeres légzőgyakorlatok és a mellkasi sztrecsing (nyújtás) segítik a rekeszizom optimális helyzetének kialakítását. A rekeszizom hatékony működése pedig jótékony hatással van a nyelőcső záróizmának működésére is, így a refluxos tünetek nagymértékben csökkenthetők.

Dr Kerti Mária, Légzőtorna Felsőfokon.jpg
Dr Kerti Mária, Légzőtorna Felsőfokon.png

Tüdőfibrózis (Intersticiális Tüdőbetegségek)

Mi a betegség lényege?

A tüdőfibrózis egy olyan betegség, amelyben a tüdő szövetei fokozatosan megvastagodnak és hegesednek. Ez a hegesedés megnehezíti a tüdő számára, hogy megfelelően működjön, mivel a szövetek elveszítik a rugalmasságukat, és kevésbé képesek oxigént felvenni és szállítani a véráramba.

 

A tüdőfibrózis gyakran légszomjat, száraz köhögést, és fáradtságot okoz. A betegség előrehaladtával a légzés egyre nehezebbé válhat, és a mindennapi tevékenységek is komoly kihívást jelenthetnek.

Hogyan segít a légzőtorna?

A légzőtorna alkalmával a belégzésre helyezzük a hangsúlyt. Speciális légzéstechnikát alkalmazunk: elnyújtjuk a belégzési időt és a levegő benntartásának hosszát.

 

A mellkasi sztrecsing (nyújtás) ellensúlyozza, lazítja a tüdő merevségét. a légzésjavító eszközzel végzett légzőizomtréning pedig a rekeszizom működését segíti.

Tüdőműtétek

Mi az állapot lényege?

A tüdőrák miatti mellkasi műtétek többszörös funkció károsodással járnak, amit a légzésrehabilitáció és a gyógytorna az orvosi beavatkozások előtt és után kiválóan javíthat.

 

A műtét utáni funkciókárosodások különböző anatómiai képletekben jelentkezhetnek: csontos mellkasfal, légzőizmok, mellhártya, tüdő. A műtét hatására megváltozik az anatómiai képletek elhelyezkedése, ezért már műtét előtt is szükséges tornázni a szövődmények elkerülése érdekében.

Hogyan segít a légzőtorna?

Műtét előtt: A rekeszizom funkciója, rugalmassága javul. Kialakul a helyes légzésminta (a segédbelégző izmok helyett a rekeszizmot használjuk). Fejlődik az állóképesség.

Műtét után: Az anatómiai viszonyok helyreállnak, a vitálkapacitás (maximális belégzést követően a maximálisan kilélegezhető levegő mennyisége) növekszik. A légzésmechanika és a mellkas mobilitása javul, a terhelhetőség megnő. A rekeszizom funkciója javul.

Dr Kerti Mária, Légzőtorna Felsőfokon.png
Dr Kerti Mária - Légzőtorna Felsőfokon.jpg

Asztma

Mi a betegség lényege?

Az asztma egy krónikus légzőszervi betegség, amelyben a légutak időszakosan beszűkülnek és begyulladnak, megnehezítve a légzést. Ez a beszűkülés gyakran allergének, fizikai aktivitás, hideg levegő vagy stressz hatására következik be.

 

Az asztmás rohamok során a légutak izmai összehúzódnak, a nyálkahártya megduzzad, és több nyálka termelődik, ami légszomjat, zihálást, mellkasi szorítást és köhögést okozhat.

Hogyan segít a légzőtorna?

A légzőtorna gyakorlatok megtanítják az asztmásoknak, hogyan lélegezzenek hatékonyabban. A helyes légzéstechnika segíthet csökkenteni a légutak feszülését és megkönnyíteni a levegő áramlását a tüdőbe és onnan ki. 

 

A légzőgyakorlatok segítenek fellazítani és kiüríteni a tüdőben felgyülemlett nyálkát. A rekeszizom erősítésével pedig csökken a légszomj.

Rekeszizom bénulás

Mi a betegség lényege?

A rekeszizom a légzés célszervét, a tüdőt működteti, ún. légzésirányító. Ezen túl a legfontosabb záróizma a nyelőcsőnek, valamint a törzs fontos stabilizátora.

 

A rekeszizom bénulása esetén ezek a fontos szerepek sérülhetnek: nehézzé válik a mély lélegzetvétel és csökken a tüdőbe jutó levegő mennyisége. Ez légszomjat, fáradtságot és csökkent terhelhetőséget okozhat, jelentős életminőség romlást okozva.

Hogyan segít a légzőtorna?

A légzőtorna során a betegek megtanulják, hogyan lélegezzenek hatékonyabban, például a hasi légzés technikáját, amely segíthet jobban kihasználni a rekeszizom maradék mozgását és a mellkas tágulási képességét.

A rendszeresen végzett légzőgyakorlatok segítenek megelőzni a tüdőfertőzéseket és egyéb légzőszervi szövődményeket, amelyek gyakran előfordulhatnak a rekeszizom bénulása miatt csökkent légzési funkció következtében.

Dr. Kerti Mária, Légzőtorna Felsőfokon
Dr. Kerti Mária, Légzőtorna Felsőfokon

Tartós stressz, pánik

Mi az állapot lényege?

A mindennapi életben minden ember jelentős stressznek van kitéve. Az emberek 90%-a élete során legalább egyszer találkozik a tartós stress okozta állapottal.

 

Tartós stressz esetén az ember folyamatosan feszültnek, idegesnek érzi magát, ami fizikai és mentális kimerültséghez vezethet. Ez az állapot extrém esetben pánikrohamot is kiválthat. 

 

A stressz kedvezőtlenül befolyásolja a nyugalmi légzést. A légzésszám emelkedik, a légzés felületessé válik, a felületes gyors légzéssel a szén-dioxid kiürül a szervezetből, ami súlyos esetben a vér vegyhatását (pH) is megváltoztathatja.

Hogyan segít a légzőtorna?

A légzőgyakorlatok a légzés kontrollálását segítik nyugalmi légzés alatt. A mély és lassú légzés tudatosítható, megtanulható.

 

A normál légzésszám és a megfelelő ritmusban végzett mély légvételek az egész szervezetet “lenyugtatják” a vegetatív idegrendszer áthangolásán keresztül.

A légzőgyakorlatok közben az ember a légzésére koncentrál, ami eltereli a figyelmet a stresszt okozó gondolatokról. Ez a fókuszált figyelem meditációs hatású, és hozzájárulhat a mentális tisztaság és nyugalom eléréséhez.

bottom of page