A rekeszizom szerepe a reflux kezelésében
- Maria Kerti
- jan. 7.
- 2 perc olvasás
Egy tudományos cikk anyagát szeretném ismertetni, amelyben a reflux mechanizmusát, illetve kezelésének fizioterápiás lehetőségeit ismerhetjük meg. A cikk 11 tanulmány eredményeit gyűjti össze és elemzi. Bár mindegyik tanulmány más-más fizioterápiás eljárást alkalmaz a reflux kezelésében, a közös bennük az, hogy mindegyik eljárás a rekeszizom tudatos használatára épít.
Fontos tudnunk: a rekeszizom a nemcsak légző izom, hanem a nyelőcső záróizma is
A rekeszizom egy része (LES-hurok) a nyelőcső-gyomor átmenetnél a nyelőcső záróizmaként működik. A rekeszizom rostjai harántcsíkolt izomrostok, ami azt jelenti, hogy tudatos kontroll alatt állnak. Tehát a rekeszizmot képesek vagyunk tudatosan működtetni annak érdekében, hogy a nyelőcső záró funkciója javuljon. Ez a tudatos záróizom működtetés mély légzéssel, rekeszlégzéssel érhető el. A különféle légzőgyakorlatok és fizioterápiás módszerek természetes terápiás lehetőséget jelentenek a refluxszal élők körében, jelentősen csökkentve a tüneteket, javítva az életminőséget. Egyes esetekben a savcsökkentő gyógyszerek is elhagyhatóvá válnak.

A helytelen légzés szerepe a reflux kialakulásában
A tanulmányokban részt vett betegek nagy részénél a rekeszizom gyengébb, a belégzési segédizmok pedig túlzottan aktívak. Ezt egy helytelen légzésmintának tartjuk: a mellkas felső része telik meg levegővel, amit a segédizmokkal érnek el, miközben a mellkas alsó része – ahol a rekeszizom található – kevésbé vesz részt a légzésben. Ezért csökken a rekeszizom izomereje, amelynek következménye a nyelőcső zárási zavara.
A fizioterápiás módszerek hatékonysága
A tanulmányokban résztvevő betegeknél hosszabb időn keresztül különféle fizioterápiás módszereket alkalmaztak a reflux kezelésében: manuális technikákat, hasi- vagy rekeszlégzés gyakorlatokat, komplex mellkasi gyógytornát, valamint rekeszizom-erősítő tréninget.
A kezelések bizonyos szakaszaiban egy szondát a nyelőcsőbe vezetve ellenőrizni tudták a rekeszlégzés hatását a záróizom funkcióra. A tudatos, mélyített hasi légzés alatt a záróizom aktivitása minden esetben javult. A helyes légzésminta tanításával és a rendszeresen végzett légzőgyakorlatokkal jelentős eredményeket találtak már a rövid távú követés során is.
Összegzés
A rekeszizom amellett, hogy elsődleges belégzőizom, a nyelőcső legfontosabb záróizma is. Ha a rekeszizom tónusa csökken, a LES-hurok sem fog megfelelően zárni, így a gyomortartalom visszaáramolhat a nyelőcsőbe. Tudományos kutatások egyértelműen bizonyítják, hogy a rekeszizom tudatos tréningjével – például légzőgyakorlatokkal – a LES-hurok rostjai is erősödnek, a zárás tökéletesebbé válik, a refluxos tünetek csökkennek, és az életminőség jelentősen javul.
Comments