A rekeszizom szerepe és jelentősége testünk működésében
- Maria Kerti
- 2024. okt. 2.
- 3 perc olvasás
Frissítve: 2024. nov. 3.
Gyógytornászként a tüdő és a rekeszizom műkődésének javítására specializálódtam. Munkám során alapvető tapasztalatom, hogy pácienseim nincsenek tiszában azzal, hogy voltaképpen mire való, mit működtet a rekeszizom és miért fontos, hogy karban tartsuk ezt a szervünket. Ezért ebben a blogbejegyzésben összefoglaló áttekintést adok a rekeszizom funkcióiról és diszfukcióiról.
A rekeszizom az elsődleges belégző izom, de nem ez az egyetlen funkciója. A belégzés a rekesz összehúzódásával indul, amikor a rekeszizom rostjai rövidülnek, a rekesz lefelé száll növelve a mellkas térfogatát. A tüdők ezt a mozgást követve tágulnak, a külső levegő beáramlik a légkörből a léghólyagocskák felé.
A tüdők mellett a szív is követi a légző mozgásokat. Anatómiájából adódóan a rekeszizom részt vesz a nyelőcső zárásában is, valamint a törzs egyik fontos stabilizátora. Sokrétű szerepe miatt a rekesz megfelelő funkciója elengedhetetlen az emberi test számára. Ebből következően diszfunkciói komoly tüneteket képesek okozni a légzésben, a vér- és nyirokkeringésben, az emésztésben és a törzs stabilitásban.
A rekeszizom funkciói
A légzés támogatása
A rekeszizom az elsődleges belégzőizom, a belégzés 75%-át adja a belső bordaközti izmok mellett. A tüdők a légzés célszervei, de a tüdőket a rekeszizom működteti.
A vérkeringés támogatása
Mély belégzés alkalmával a rekeszizom lefelé száll, a szív jobb pitvarába futó vénákra szívóhatás lép fel, nő a vénás visszaáramlás a periféria felől.
A nyirokkeringés támogatása
A nyirokkeringést mind a nyújtott kilégzés, mind a mély belégzés kedvezően befolyásolja, a nyirokfolyadék áramlása javul.
A nyelőcső zárása
A nyelőcső átfúrja a rekeszt. Az átfúrás helyén az un. LES hurok (Lower Esophageal Sphincter) található, ami a nyelőcső fő záróizma. Ez a zárási funkció a tudatos rekeszlégzéssel kedvezően befolyásolható. Ennek a refluxban van nagy jelentősége.
5. A gerinc stabilizálása
A rekeszizom egy része a lumbális csigolyákon ered, légzés közben szoros együttműködésben dolgozik a hasizmokkal. A törzs stabilizáló izmainak (rekeszizom, medencefenék izmok, hasizmok, hátizmok) a tetejét képezi. Testhelyzet változtatásoknál a rekeszizomnak nagy szerep jut abban, hogy a törzs stabil maradjon a megváltozott helyzetben is.
A légzés az egyetlen olyan életfunkció, amely automatikus működés mellett tudatosan is befolyásolható a rekeszizom mozgásán keresztül. A rekeszizom „működeti” a tüdőket, így rendszeres rekesztornával hatással lehetünk a tüdőnk működésére!
A rekeszizom rendellenességei
A nervus phrenicus bénulása
A rekeszizom bénulásnál az izmot beidegző ideg sérül valamelyik szakaszán. Általában egyoldali sérülésről van szó, melynek hatására az érintett oldalon a rekesz magasabb pozícióban áll, belégzéskor nem képes lefelé szállni, a tüdő alsó lebenyeit összenyomhatja, így a légzés hatékonysága jelentősen csökken. Bár a tüdő ez esetben egészséges, a tünetek hasonlóak a krónikus tüdőbetegek tüneteihez (nehézlégzés, csökkent terhelhetőség).
COPD
COPD hazánkban egyes becslések szerint mintegy 500 000 embert érint. A betegség következtében, előrehaladott állapotban gyakran fellépő jelenség a felfújt mellkas, amely jelentős mértékben rontja a rekeszizom funkcióját és az oxigénfelvételt. Ennek oka, hogy a kilégzés nem tökéletes, a belégzés idő előtt következik be, egy idő után a mellkas felfújtsága olyan fokúvá válik, hogy a belégzés is nehezítetté válik. A rekeszizom mély állásban helyezkedik el (limitált mozgás), nem képes működtetni a tüdőket a kényszer pozíciója miatt, benne az izomerő jelentősen csökken, következményes funkció károsodással.
Reflux
A hasüreg és a mellüreg nyomásviszonyainak szabályozásában kulcsszerepe van a rekeszizomnak. Ha a rekeszizomban az izomerő csökken, a LES-hurok zárási funkciója is romlik, a gyomorból visszaáramlás léphet fel a nyelőcső felé. A mindennapi gyakorlatban gyakran látjuk a rekeszizom erő csökkenését ebben a betegcsoportban. A rekeszizom erő növelésével jelentős eredmények érhetők el.

Szívelégtelenség
Krónikus szívelégtelenségben a rekeszizom funkciója romlik (csökken az izomerő), ez kedvezőtlen hatást gyakorol az életminőségre, a terhelhetőségre és a légzésre. A rekeszizomban fellépő izomerő csökkenés hamarabb jelentkezik és nagyobb arányban van jelen, mint a vázizmokban jól ismert izomerő csökkenés.
Derékfájás - Low back pain (LBP)
A derékfájás (LBP) gyakori jelenség a civilizált országokban, irodalmi adatokból úgy tűnik, hogy egyre növekszik az esetszám. A LBP-el élő emberek a törzs stabilizáló funkciója csökkent, mert a rekeszizom nem megfelelően működik, benne az izomerő jelentősen csökken.
Mellkasi műtétek
Mindennapi munkánk során láthatjuk, hogy nagyon fontos a mellkasi gyógytorna a mellkasi műtétre való felkészítésben és a műtét után egyaránt. A rekeszizom műtét után a megváltozott anatómiai viszonyok miatt gyakran magasabb pozícióban helyezkedik el, ezért már műtét előtt gondolni kell a rekesz funkciójának javítására, az izomerő növelésére.
Összegzés
A rekeszizom nélkülözhetetlen szerepet játszik a testünk számos alapvető funkciójában, így a légzésben, a vérkeringésben, a törzs stabilizálásában és az emésztésben is. Diszfunkciói súlyos egészségügyi problémákhoz vezethetnek, amelyek befolyásolják életminőségünket.
Éppen ezért fontos, hogy tudatosan figyeljünk a rekeszizom helyes működésére és karbantartására, hiszen rendszeres rekeszlégzéssel és célzott légzőgyakorlatokkal jelentősen javíthatjuk egészségünket és közérzetünket.
留言