top of page
  • Facebook

Tudástár

A rekeszlégzés szerepe a vénás visszaáramlás javításában: Hogyan segíthet a légzőtorna a trombózis megelőzésében?

A vénás keringés problémái súlyos következményekkel járhatnak, különösen akkor, ha életmódunk túlnyomórészt ülő vagy álló helyzethez kötött. Ebben az írásban bemutatjuk, hogyan támogathatja a rekeszlégzés a vénás visszaáramlást, és hogyan segíthet megelőzni a vénás trombózis és a tüdőembólia kialakulását.


vénás visszaáramlás segítése helyes rekeszizom légzéssel
A helyes és rendszeres rekeszlégzés segíti a vénás visszaáramlást.

A vénás keringés szerepe és kihívásai

A vénás rendszer a testünk egyik legfontosabb része, amely a szén-dioxiddal dúsított vért a hajszálerektől a szív felé szállítja. Az erek egyre nagyobb átmérőjűvé válnak, míg végül a két fő véna, a vena cava superior és a vena cava inferior, bejut a szív jobb pitvarába.

Ha napunk jelentős részét ülő vagy álló helyzetben töltjük, a vénáknak komoly kihívásokkal kell szembenézniük. Az alsó végtagokból érkező vért a gravitációval szemben kell a szív felé szállítani, míg a felső testnél a gravitáció segít ebben a folyamatban.


Mi segíti a vénás áramlást?

A vénás visszaáramlást több tényező is támogatja:

  • A vénákban található billentyűk, amelyek megakadályozzák a vér visszafolyását.

  • A rekeszizom pumpafunkciója.

  • Az alsó test izmainak feszes tónusa, amely olyan hatást kelt, mint egy gumiharisnya, elősegítve a vér szív felé irányuló mozgását.


A rekeszizom pumpafunkciója

A rekeszizom a test központi részén helyezkedik el, és elsődleges feladata a légzésben van. Jól működő rekeszizom esetén a mozgása olyan, mint egy pumpáé: kilégzéskor felfelé, belégzéskor lefelé mozog. Ez a mozgás segíti a tüdők és a szív munkáját, és bár normál légzés során ez a hatás kevésbé jelentős, tudatos légzőgyakorlatokkal fejleszthető.



A rekeszizom elhelyezkedése
A rekeszizom elhelyezkedése

A tudatos légzés hatása a vénás visszaáramlásra

A kilégzés fokozásával a rekeszizom nagyobb mozgásra képes, ami mélyebb belégzést eredményez. Ilyenkor a tüdők jelentősen kitágulnak, és a szívre is szívóhatást gyakorolnak, amely elősegíti a vér jobb ürülését a befutó vénákból. Ezzel a rekeszlégzés támogatja az alsó test vénás rendszerének működését.

A rekeszlégzés rendszeres gyakorlásával megelőzhető a felületes és mélyvénás trombózis, illetve a tüdőembólia.


Az alábbi videón egy illussztrációt mutatunk a helyes rekeszlégzésre.



Összefoglalva

A légzőtorna, különösen a tudatos rekeszlégzés, egyszerű és hatékony módszer a vénás keringés támogatására. Az alsó végtagokban jelentkező vénás pangás és az abból fakadó súlyos betegségek, mint a vénás trombózis és a tüdőembólia, megelőzhetők a rekeszizom rendszeres edzésével. Érdemes tehát beiktatni a légzőgyakorlatokat a mindennapi rutinba, hogy hosszú távon is megőrizzük egészségünket, és elkerüljük ezeket a veszélyes állapotokat.





Comentários


Os comentários foram desativados.
bottom of page