Így segíthet a légzőtorna a rekeszizom bénulás tüneteinek enyhítésében
- Maria Kerti
- márc. 12.
- 2 perc olvasás
A rekeszizom a légzés kulcsszereplője – nélküle a tüdőnk nem tudna hatékonyan működni. De mi történik, ha ez az izom megbénul? A rekeszizom bénulás egy ritka, ám komoly állapot, amely nemcsak a légzést, hanem számos egyéb élettani folyamatot is befolyásolhat.
Ebben a cikkben bemutatjuk a rekeszizom bénulás okait, tüneteit, diagnosztikai lehetőségeit és a kezelési módszereket, hogy jobban megértsük, milyen megoldások léteznek a légzési nehézségekkel küzdők számára.
A rekeszizom sokrétű funkciója
A rekeszizom a légzésünk legfontosabb irányítója, ez az izom működteti a tüdőket, a tüdők követik a mozgását. Minél nagyobb mozgást végez, annál hatékonyabb lesz a légzés. A légzés mellett a vérkeringést, a nyirokkeringést, a bélműködést is támogatja, a nyelőcső záróizma.Funkciója tehát sokrétű. Ha az ezt beidegző ideg (a nervus phrenicus) sérül - általában az egyik oldalon -, akkor a rekeszizom funkciója károsodni fog, ezáltal a fenti működések is zavart szenvednek.
A nervus phrenicus mindkét oldalon a nyaki csigolyák között lép ki (C3-4-5), a nyakizmok közötti hasadékban halad (scalenus hasadék). A kulcscsont alatt lép be a mellkasba, majd a szív mellett haladva éri el a rekeszizom rostjait. Bármelyik szakaszon létrejöhet sérülés, melynek következménye lehet a rekeszizom bénulás. A bénult oldalon a rekesz magasabb pozícióban fog elhelyezkedni, belégzéskor nem tud lefelé mozdulni, a tüdő alsó lebenyeit összenyomhatja (atelektázia), tüdőgyulladás következményét magával hordozva.
Ezek lehetnek a rekeszizom bénulás okai
nyaki csigolyák rendellenes pozíciója;
túl feszes nyak (a hasadékban haladó ideg alagút szindrómáját okozza);
kulcscsont törés, vagy ficam;
vírus infekciók;
tüdőgyulladás;
tüdőembólia;
tüdődaganat;
tüdőműtétek;
nyílt szívműtétek (bal oldali bénulás);
pitvarfibrilláció miatti abláció (jobb oldali bénulás).
Ezek lehetnek a rekeszizom bénulás tünetei
nehézlégzés;
terhelésre eső szaturáció;
hipoxia (oxigénhiányos állapot);
légzésfunkció csökkenés (FVC, FEV1).
A vizsgálat, ami kimutatja a rekeszizom bénulást
A legalaposabb és legpontosabb módszer a diagnózis felállítására a röntgen átvilágítás, amikor a légzés alatt látjuk a rekeszizom mozgását. Nyugalomban azt látjuk, hogy a rekeszizom magasabb pozícióban áll (akár 4 ujjnyival-tenyérrel magasabban), a hasi szervek fokozott nyomásának nem tud ellenállni. Felszólítva a pácienst mély belégzésre látható a paradox rekeszmozgás – felfelé mozdul, vagy csekély mozgást végez lefelé (“lustán mozog”), csökken a mozgás kitérése.

A rekeszizom bénulás javasolt terápiája
A nervus phrenicus elektromos stimulációja galván árammal (a sérülés után max. 1 évig végezhető). Kórházban vagy rendelőben végzik;
Légzőtorna: gyógytornász állítja be;
Légzőizomtréning a belégzés forszírozására - gyógytornász állítja be. Egy rekeszizom fejlesztő speciális eszközzel végezzük, kifejezetten a rekeszizom erősítésére, ez a rekeszizom “súlyzója”;
Állóképességi tréning (gyaloglás, biciklizés): hetente 4-5x fél óra.
Comments