Oxigénterápia: Tüdőbetegséggel élőknek akár már 40-50 éves kor fölött fontos lehet
- Maria Kerti
- 2024. nov. 3.
- 2 perc olvasás
„You need oxigen in the middle of your life. – Az oxigénre már az élet közepén szükséged van.” Ezt a számomra csodálatos idézetet egy holland tüdőgyógyászati centrumban olvastam a központi hall fő falán. Megdöbbentem, hogy ezt ilyen hatásosan és világosan is ki lehet fejezni.
Azon még inkább elképedtem, amikor azt láttam, hogy 40-50 éves emberek oxigénszondával az orrukban rollátorral közlekedve vidáman sétálgatnak a parkban. Mert ők tudják, hogy ha a szervezetüknek oxigénre van szüksége, akkor 40-50 évesen használják is a palackot, esélyt adva arra, hogy 80-100 évig éljenek.

Miért alakul ki az oxigénhiányos állapot COPD és tüdőfibrózis esetén
Bizonyos légzőszervi betegségek - mint a COPD és a tüdőfibrózis - krónikus lefolyást mutatnak romló tendenciával. A betegség előrehaladtával a vérben hipoxia (alacsony oxigénszint) léphet fel. Ez kezdetben csak munkavégzéskor jelentkezik, később már nyugalomban is.
Az oxigén felvétele és a széndioxid leadása (gázcsere) a tüdő léghólygocskáiban zajlik, ahol az egyrétegű sejtmembránon keresztül ez a diffúzió könnyen végbemehet. Egészséges embernél a léghólyagocskák száma több, mint amire nyugalmi légzésnél szükség van.
COPD-ben azért találkozhatunk oxigénhiánnyal, mert a tüdő rugalmas elemeinek pusztulása miatt a kis léghólyagocskák száma csökken, kisebb felületen tud megvalósulni a gázcsere.
Tüdőfibrózisban a léghólyagocskák fala megvastagszik, ezért az oxigén és szén-dioxid kicserélődési ideje nő, hiszen vastagabb membránon több idő alatt tud diffundálni a gáz.
Mi is pontosan az oxigénterápia? És miért fontos használni a felírt oxigén készüléket?
Ha a tüdőgondozóban az orvos megállapítja, hogy a betegség abban a stádiumban van, hogy a tüdő nem képes megfelelő oxigén szintet biztosítani a szervezet számára, oxigénpalackot, vagy koncentrátort ír fel – pótolandó a hiányzó oxigént.
Ha ez megtörténik, ajánlatos betartani az orvosi utasítást, beszerezni az oxigénpalackot, és elkezdeni az oxigénterápiát. Így megelőzhetjük a hipoxia miatt fellépő szöveti károsodást.
Mit is jelent ez? A hipoxia miatt az erek falában is egy szöveti átépülés következik be, a keresztmetszetük szűkül, tehát romlik a vérellátás. Romlik az agy, a vese, a máj, a szív és egyéb szervek vérellátása. Az oxigén rendszeres használatával ez megelőzhető, “kényeztetni” tudjuk a szerveinket.
A hipoxiához hozzá lehet szokni, ezért sajnos nem veszi mindenki észre, hogy oxigénhiányos állapotban él. Fontos figyelni a szaturációt az ujjra csiptethető Pulzoximéter nevű készülékkel.
A normális szaturáció 95-99% között van. 90%-nál már tegyük fel sz oxigént, de mégjobb, ha törekszünk a normális szint elérésére. Ha fizikai aktivitást végzünk, pl. szobabiciklin, vagy gyaloglópadon, akkor szintén ajánlatos oxigénnel végezni a tréninget, ha az orvos előírta, mert ezesetben az izmok (amik jelentősen veszíthetik tömegüket) jobban tudnak fejlődni.
Mobil oxigén készülékkel az utcán is tudunk sétálni. Ha nincs mobil készülék, akkor tegyük meg azt, hogy séta előtt „feltöltjük” a szervezetünket oxigénnel, séta alatt pedig okosan monitorozzuk magunkat a Pulzoximéterrel. Ha leesik az oxigénszint a séta alatt, álljunk meg és - a légzőtornában tanult légzéstechnikákkal - mély lélegzetvétellel állítsuk vissza a szaturációt a normál értékre!
Ne engedjük, hogy az ereink károsodjanak az oxigénhiány miatt, legyünk felelősek az egészségünkért!
Comments