Tüdőembólia gyógyítása légzőtornával és mozgásterápiával
- Maria Kerti
- 2024. dec. 2.
- 2 perc olvasás
Frissítve: jan. 7.
A tüdőembólia egy súlyos, életveszélyes állapot, amelyet a tüdő artériáinak részleges vagy teljes elzáródása okoz. A vérrögök (trombusok) általában az alsó végtag vénáiból leszakadva jutnak a tüdőbe, akadályozva az oxigénfelvételt és a vérkeringést. Bár az akut állapot kezelésére a gyógyszeres véralvadásgátlás elengedhetetlen, a rehabilitáció légzőtornával és mozgásterápiával szintén kulcsfontosságú a teljes felépülés érdekében.

Az első fázis: kórházi kezelés és rehabilitáció
Az akut fázisban ágynyugalom javasolt és megfelelő gyógyszeres kezelés véralvadás gátlással. Amikor a gyógyszeres kezelés elérte a terápiás szintet, a gyógytornász az orvossal konzultálva megkezdi a fokozatosan felépített mozgásterápiát, elkerülendő az inaktivitással járó szövődményeket: az izomtömeg vesztést, a csökkent terhelhetőséget, kis terhelésre emelkedő pulzusszámot.
A rehabilitáció ezen első fázisában ágyban fekve vénás tornát alkalmazunk, illetve légzőgyakorlatokat, rekeszizom erősítést, aktív izomerősítést végzünk a beteggel. Kompressziós harisnya viselése mellett megkezdhető a fokozatos mobilizáció: lassú séta és járásgyakorlatok. Mindez kórházi körülmények között, orvosi háttér mellett történik.
A második fázis: Otthoni, vagy ambuláns rehabilitáció
Ha a beteg állapota stabilizálódott, az otthoni vagy ambuláns rehabilitáció veszi kezdetét. A programot gyógytornász dolgozza ki, egyénre szabottan. A rehabilitációs program állapotfelméréssel kezdődik, amely során a gyógytornász az alábbiakat vizsgálja:
Terhelhetőség
Életminőség
Rekeszizom funkció
Alszári ödéma
Légszomj
Perifériás izomerő
A felmérés eredményeitől függően megkezdődik maga a rehabilitációs program, mely az alábbi elemeket tartalmazhatja.
A tüdőembólia otthoni rehabilitációjának 6 eleme
Légzőtorna: segít a kiesett tüdőterületekben újraépíteni a korábbi funkciót, növeli a mellkas mobilitását és az oxigenizációt. A beteg megtanulja a helyes rekeszlégzést.
Rekeszizom erősítés: maximális kilégzés alatt a rekeszizom rostjai megnyúlnak, lazulnak, ezáltal a belégzéskor a rostok nagyobb erő kifejtésére lesznek képesek. A mély belégzés alatt szív jobb pitvarába ömlő vénákra szívó hatás lép fel, fokozódik a vénás áramlás a szív felé a periféria felől, csökken az ödéma.
Vénás torna: alsó lábszári ödéma megléte esetén alkalmazzuk.
Kompressziós harisnya: alsó lábszári ödéma esetén alkalmazzuk.
Nervus phrenicus elektromos stimuláció galván árammal: rekeszbénulás esetén alkalmazzuk.
Állóképességi tréning: megtervezett aerob tréning. Pl. gyaloglás, kerékpározás, úszás. Hatására javul a terhelhetőség, fokozódik az alsó végtag izmaiban az izomerő, a vénás keringés és a vénák falának tónusa javul. Gyógytornász segítségével fokozatosan építjük fel a tréninget. A tréning előtt, alatt, és után szaturációt és pulzust mérünk.

Összegzés
A tüdőembólia rehabilitációja nemcsak a felépülést, hanem a hosszútávú megelőzést is szolgálja. A légzőtorna és az állóképességi edzés együttesen javítja a vénás visszaáramlást, tonizálja az erek falát, és növeli az oxigénellátottságot.
A gyógytornász felügyelete mellett végzett, személyre szabott rehabilitációs program biztosítja a biztonságos és hatékony gyógyulást, miközben megelőzi a későbbi szövődményeket. A mozgás tehát kulcsfontosságú: segítségével nemcsak a szervezet terhelhetősége, de az életminőség is jelentősen javítható.
Comments